Nr. | Föremål | Ändringar |
3 | Mats Theselius, skåp, "National Geographic”, trippelvariant, Källemo, efter 1990. | Benställningen något ocentrerad. |
19 | Ingo Maurer, taklampa "Uchiwa", M Design, sannolikt 1970-tal. | sannolikt 1970-tal. |
24 | Paolo Pallucco, & Mireille Rivier, fåtölj, "Barba D'Argento", Pallucco, Italien, efter 1986. | This chair is in great original condition. Only minor marks and natural patina. Please find pictures and condition report attached. |
38 | Tom Dixon, matta, "Maze", handtuftad, ca 478 x 478 cm, "MAZE By ASPLUND". | Specialbeställd 2011. |
46 | matta, tuftad, efter Fernand Léger, ca 272,5 x 159 cm. | Enligt ägaren inköpt 1985 på Nordiska Galleriet och i limiterad upplaga./Något "bubblig". |
59 | Jonas Bohlin, matbord, "Ekvator", Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1997. | Skivan är inte i läder utan i Linoleum.
Modellen heter Ekvator. |
103 | Tobia Scarpa, bordslampa, "Biagio", Flos Italien. | Ej (d) Droit de suit |
134 | Maria Miesenberger, "Utan titel/Ohne Titel (Början/Der Anfang)", 1992-2000. | Upplaga 2/5. |
157 | Lennart Nilsson, "Tumsugaren", 1974. | Denna bild togs 1974. |
245 | Fredrik Wretman, "Minitrans". | Korrekt titel är "Minitrans" |
289 | Maria Miesenberger, "Reflection on the Presence of Time #3". | Edition 2/5. |
306 | Martin Wickström, "Blue in Green". | Inköpt direkt av konstnären.
Utställd hos Amerikanska ambassadörens residens på Djurgården. |
308 | Ernst Billgren, ”Fantomen”. | Katalogiseringen är uppdaterad med utställningsinformation och litteratur, se webkatalog. |
389 | Christo & Jeanne-Claude, "The Gates (Project for Central Park, New York City)". | Korrekt teknik är färgserigrafi. Korrekt utrop är 35.000 - 40.000 SEK. |