snurrfåtölj, "Sirius", IKEA, 1970-tal.
Glasfiberförstärkt polyester, vridbart underrede av förkromad metall, plymåinredning av konfektionerad polyeter med möbelmanchester, sitthöjd ca 30, höjd 53 cm.
Smärre slitage. Ytlig lagning.
Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".
Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid. 85.
Modellen avbildad på omslaget till IKEA-katalogen säsongen 1974/75.
"Ni som väljer plast idag blir inga pionjärer, den tiden är förbi! Morgondagens möbelmaterial är en säker investering.", ur 1971 års IKEA-katalog.