Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Mästerstyckeskåp, för Mathias Wilhelm, Stockholm 1755, Rokoko. | 70 000 SEK |
2 | Skåp, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), Sengustavianskt. | 55 000 SEK |
3 | Skåp, tvådelat, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustavianskt. | 34 000 SEK |
4 | Skänk, sent 1700-tal, Gustaviansk. | 31 000 SEK |
5 | Byrå, tillskriven Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745), Senbarock. | 40 000 SEK |
6 | Byrå, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko. | 60 000 SEK |
7 | Byrå, 1700-talets mitt, Rokoko. | 34 000 SEK |
8 | Byrå, tillskriven Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Rokoko. | 48 000 SEK |
9 | Byrå, av Johan Neijber, mästare i Stockholm 1768-1795, Rokoko. | 50 000 SEK |
11 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 26 000 SEK |
12 | Hörnbyrå, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | Återrop |
13 | Byrå, av Johan Erhardt Wilhelm, mästare (Stockholm 1757-1786), Rokoko. | 28 000 SEK |
14 | Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko. | 270 000 SEK |
15 | Byrå, troligen Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko. | 44 000 SEK |
16 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-tal, Rokoko. | 20 000 SEK |
17 | Byrå, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), Gustaviansk. | 55 000 SEK |
18 | Byrå, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), Gustaviansk. | 55 000 SEK |
19 | Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk. | 140 000 SEK |
20 | Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk. | 85 000 SEK |
21 | Byrå, tillskriven Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad. | 36 000 SEK |
22 | Byrå, Italien 1700-tales senare del, Louis XVI. | 10 000 SEK |
23 | Byrå, av Johan Wilhelm Metzmacher (mästare i Stockholm 1769-1783), Sengustaviansk. | 125 000 SEK |
24 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk. | 44 000 SEK |
25 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk. | 26 000 SEK |
26 | Byrå, Mälardalen omkring år 1800, Gustaviansk. | 18 000 SEK |
27 | Skrivbord, s.k. Partners desk, 14 lådor, England 1700-tal. | 20 000 SEK |
28 | Skrivbord med uppsats, i Carl Diedric Ficks art (mästare i Stockholm 1776-1806) Sengustavianskt. | 13 200 SEK |
29 | Sekretär, tillskriven Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777), Gustaviansk. | 55 000 SEK |
30 | Tebord, med fajansbricka, originalunderrede tillskrivet Gottlieb Iversson, Sengustavianskt. | Återrop |
31 | Tebord, med fajansbricka, 1700-talets slut, Gustavianskt. | 34 000 SEK |
32 | Konsolbord, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 24 000 SEK |
33 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt. | 70 000 SEK |
34 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt. | 24 000 SEK |
35 | Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt. | 50 000 SEK |
36 | Bord, av Gustaf Foltiern, mästare i Stockholm 1771-1804), Sengustavianskt. | 30 000 SEK |
37 | Bord, 1700-talets senare del, Sengustavianskt. | 5 000 SEK |
38 | Bord, ett par snarlika, England 1800-tal i Thomas Hopes (1769-1831) manér. | 11 000 SEK |
39 | Bord, Mälardalen ca år 1800,
Gustavianskt. | 15 000 SEK |
40 | Fällbord, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | 14 000 SEK |
41 | Klaffbord, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833), Empire. | 38 000 SEK |
42 | Soffa, av Cristopher Tietze (mästare i Stockholm 1764 - 1791), Rokoko. | 24 000 SEK |
43 | Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 20 000 SEK |
44 | Soffa, 1700-talets slut, Gustaviansk. | 26 000 SEK |
45 | Karmstolar, fyra stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 46 000 SEK |
46 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 24 000 SEK |
47 | Karmstolar, ett par, Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV. | 20 000 SEK |
48 | Karmstolar, fyra stycken. Av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska. | 55 000 SEK |
49 | Karmstolar, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), Gustavianska. | 17 000 SEK |
50 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska. | 16 000 SEK |
51 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1780-tal, Gustavianska. | 55 000 SEK |
52 | Bergére, 1700-talets slut, Gustaviansk. | 13 000 SEK |
53 | Karmstolar av kunglig modell, ett par, av Erik Öhrmark (mästare 1777-1813) samt Jean Baptiste Masreliez, Gustavianska. | 65 000 SEK |
54 | Karmstolar, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska. | 12 000 SEK |
55 | Karmstolar, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska. | 16 000 SEK |
56 | Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska. | 17 000 SEK |
57 | Karmstolar, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska. | 26 000 SEK |
58 | Karmstolar, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska. | 30 000 SEK |
59 | Karmstolar, ett par, 1800-talets första hälft, Sengustavianska. | Återrop |
60 | Karmstol samt taburett, Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837), 1800-talets början, Sengustavianska. | 26 000 SEK |
61 | Stolar, fem stycken (3+2), 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 24 000 SEK |
62 | Karmstolar ett par samt fyra salsstolar, 1700-talets andra del, Rokoko. | 32 000 SEK |
63 | Stolar 12 stycken, av bl,a J Ruste, E Ståhl, J Lindgren, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Sengustavianska. | 50 000 SEK |
64 | Stolar, sex stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska. | 12 000 SEK |
65 | Stolar, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812), Sengustavianska. | 8 500 SEK |
66 | Stolar ett par, 1800-talets början, i Carl Christoffer Gjörwells art (1766-1837), Sengustavianska. | 22 000 SEK |
67 | Taburetter, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813)l, Gustavianska. | 15 000 SEK |
68 | Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska. | 8 500 SEK |
69 | Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska. | 6 500 SEK |
70 | Kungliga taburetter, ett par, av Erik Öhrmark och Pehr Ljung efter ritning av Louis Masreliez, 1790-tal, Sengustavianska. | 60 000 SEK |
71 | Kunglig taburett, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustaviansk. | 10 000 SEK |
72 | Taburetter, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska. | 17 000 SEK |
73 | Bänk, Anders Andersson i Skår (1751-1812) Lindome, omkring 1800, Gustaviansk. | 16 000 SEK |
74 | Ljuskrona för fem ljus, försilvrad mässing, argent haché, tillskriven Pierre Boulanger, Paris omkr 1750, Louis XV. | 6 500 000 SEK |
75 | Ljuskrona, för sex ljus. Sverige, 1800-tal, Barockstil. | 30 000 SEK |
76 | Ljuskrona, för sex ljus. Sverige, 1800-tal, Barockstil. | 30 000 SEK |
77 | Ljuskrona, för sex ljus, Österrike/ Böhmen, 1700-talets slut. | 28 000 SEK |
78 | Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | 28 000 SEK |
79 | Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | Återrop |
80 | Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | 26 000 SEK |
81 | Ljusring, för sex ljus, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk. | 50 000 SEK |
82 | Ampel, för åtta ljus, ca år 1800, Sengustaviansk. | 24 000 SEK |
83 | Ampel, för fyra ljus, 1800-talet första del, Empire. | 36 000 SEK |
84 | Ampel, för sex ljus, 1800-talets mitt, Senempire. | 16 000 SEK |
85 | Spegel, möjligen Nordtyskland, 1700-talets första del, Senbarock. | 30 000 SEK |
86 | Spegel, Stockholmsarbete 1763, Rokoko. | 16 000 SEK |
87 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 28 000 SEK |
88 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk. | 20 000 SEK |
89 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk. | 12 000 SEK |
90 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Stockholmsarbete 1777, Gustaviansk. | 24 000 SEK |
91 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk. | Återrop |
92 | SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819), Sengustaviansk. | Återrop |
93 | Spegel, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm, Gustaviansk. | 44 000 SEK |
94 | Spegellampett för två ljus, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustaviansk. | 95 000 SEK |
95 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 18 000 SEK |
96 | Speglar ett par, troligen Tyskland sent 1700-tal, Louis XVI. | 50 000 SEK |
97 | Spegellampetter, för två ljus, ett par, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781), Rokoko. | 34 000 SEK |
98 | Golvur av William Webster, Exchange Alley London, 1700-talets början. | 20 000 SEK |
99 | Biblioteksur, George Prior (1765-1812) London. | 80 000 SEK |
100 | Konsolur, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784) Fodral av Jöns Efverberg (1768-1777), Rokoko. | 125 000 SEK |
101 | Konsolur, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784) Rokoko. | 32 000 SEK |