Praktpokal, silver. Shanghai, omkring 1900. Oidentifierad mästare.
Djup skål med dekor i relief av figurscen från hovlivet, flankerad av två drakhänklar, uppburen av ytterligare en drake på rund fot. Höjd 25,5 cm. Vikt 871 gram.
Obet slitage, smärre skador på draken på foten.
×
Logga in
Kunde inte logga in