939
1287254

BJÖRNHÖVDAD DAKINI, patinerad kopparlegering. Tibetokinesisk, sent 1700-tal/omkring 1800.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 660 - 8 870 EUR
6 940 - 9 260 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Avbildande den björnhövdade Dakini s.k. Rksavaktra stående på ett lik. På baksidan tecknet för Wang/kung. Höjd med lotussockel 16,3 cm.

Skador, dekorborfall.

Proveniens

From the Collection of MD Aage Nørgaard and his wife Marie (-92). Purchased in Hamburg in the late 1940's.