Elegant dam i tankar, med kalligrafi. Texten benämner en konkurbin Li Xiangjun, som levde på 1600-talet. Signerad och daterad. Motivets mått 32,5x130 cm. Mått med ram 42,5x149 cm.
Slitage, lagning, hål, veck, fläckar.
Purchased from Barbro Jogander in the early 1980's.