Vinterlandskap
Signerad P. Mönsted och daterad 1907. Akvarell och gouache 30 x 46 cm.
Bruun Rasmussen, Köpenhamn, 6 juni 1991, kat nr 72; Stockholms Auktionsverk, 4 december 1991, kat nr 4737; privat samling.