Förgyllda och bronserade. Svängd klädd ryggbricka, koniskt avsmalnande och kannelerade ben. Dekor av lagerstav, palmetter och fleuroner. Sitthöjd ca 45, rygghöjd 84 cm.
Sätuna, Björklinge socken, Uppsala län.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Nordisk familjeboks tryckeri 1909. Se sid 343.
Svenska Slott och Herresäten i Sverige, Uppland, Allhems förlag Malmö, se sid 221.