"Flicka med fågelbad"
Signerad Tore Strindberg och daterad 1942. Gjutarstämpel Otto Meyer Eftr. Fud. Mörkpatinerad brons. Höjd 66 cm (inklusive bas 118 cm).
Skulpturen "Flicka med fågelbad" finns även placerad på ett par offentliga platser i Sverige; i Hörsalsparken i Norrköping samt i Rottneros skulpturpark.
Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.