568
1290336

Carl Fredrik von Breda

(Sverige, 1759-1818)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Fredrik von Breda
(Sverige, 1759-1818)

”Johan Georgsson Wegelin” (1768-1843)

Signerad Breda pinx och daterad London 1793. Uppfodrad duk 84 x 68 cm. Samtida ram.

Proveniens

Dr. J.A. Almquist, Stockholm.

Emil Hultmark, "Carl Fredrik von Breda", 1915, Upptaget i katalogen över Bredas arbeten, kat nr 77, sid 136.
Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1939, volym II, sid 908, avbildad nr 1096. (SPA 1925:7).

Johan Georgsson Wegelin (1768-1843) var affärsman och talman för borgarståndet.
Johan Wegelin blev grosshandlare 1795 och fick titeln kommerseråd 1808. Han var fullmäktig för Stockholms borgerskap vid valriksdagen i Örebro 1810, då han även förordnades till talman för borgarståndet, samt vid riksdagarna 1812 och 1815. Wegelin hade många förtroendeuppdrag, han var bl a medlem av direktionen för Göta kanalverk från början till 1828, fullmäktig i Riksbanken 1805–10 och i Riksgäldskontoret 1812–29.