542
1303721

David Ericson

(USA, 1869-1946)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
David Ericson
(USA, 1869-1946)

"Provincetown, Cape Cod"

Signerad David Ericson och daterad 1927. Olja på uppfodrad duk 38 x 45 cm.

Proveniens

Privat samling.

David Ericson (1869-1946) var en svenskamerikansk konstnär som kom med sina föräldrar till Amerika 1873, där familjen bosatte sig i Duluth, Minnesota. Efter avslutad skolgång sökte han sig till Art Students League i New York där han bland annat studerade för William Merritt Chase och därefter för James McNeill Whistler i England samt för René-Xavier Prinet och Emmanuel Fremiet i Paris.

Han återvände efter studietiden i Paris till New York där han var verksam en kort tid innan han bosatte sig i Duluth, där han som konstnär fick en bemärkt ställning. Han var under en period verksam som lärare vid The Academy of Fine Arts i Buffalo. Han medverkade i ett stort antal utställningar både i Amerika och Europa, på Världsutställningen i Saint Louis 1904 tilldelades han en silvermedalj och vid Minnesotas konstutställning i St Paul 1911 blev det ett första pris. I Europa medverkade han i Parisersalongerna och han medverkade även i konstutställningen i Göteborg 1923.

Med utställningsverksamhet spridd på två kontinenter inrättade han en ateljé i Etaples vid den franska kanalkusten. Hans konst består av figurer, mariner, porträtt och landskap i olja samt skulpturer och illustrationer. Ericson är representerad vid Carnegie Library i Duluth, Commercial Club i Duluth, Tweed Museum i Duluth och American Swedish Institute i Minneapolis.