531
1290444

Johan Henrik Scheffel

(Sverige, 1690-1781)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Henrik Scheffel
(Sverige, 1690-1781)

"Catharina Westerberg" (född Kjellmang) (1728-1809)

Uppfodrad duk 55 x 44 cm. Samtida ram.

Proveniens

Fru Emilia Eichhorn, Stockholm.

"Svenska konstsamlareföreningens rococo-utställning", 1911, kat nr 44.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 431. (SPA 1925:2089)
Stig Roth, "Porträttmålaren Johan Henrik Scheffel", 1936, upptagen i katalogen, kat 276, sid 280-281.

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.