En signerad MB, samt E för Ehrenreichs period (1758-66). Dekor i blått med texterna P.S. Cumin, I H S samt de tre kronorna. Höjd 13,5 cm. Frånsidan med namnet Georgii. Den andra med namnet P. Ant. Mart, IHS, de tre kronorna och Georgii. Höjd 12,5 cm.
Sprickor, nagg.
Tillverkade för apoteket på Serafimerlasarettet i Stockholm.
Jämför en i Nationalmuseisamlingar med samma dekor, avbildad bl.a pl 47, Marieberg, Carl Hernmark.
Märkningen Georgii är för apotekaren, Johan Christian Georgii, son till Petter Eberhard Georgii som också var hovapotekare och innhavare av apoteket Kronan, Vanadisvägen. Johan Christian blev föreståndare fr 1750. 1753 lasarettsapotekare på Serafimerlasarettet. Hovapotekare.