Röd botten med polykrom medaljong och hörnornament samt blom- och palmettslingor. Turkos inre huvudbård med stora molnband. Grönmelerad yttre huvudbård med blom- och palmettranka samt kartuscher med inskriptioner. Inre sekundärbårdernas ena hörn med signatur i stjärna: Sherkat Ghali bafian Mahmoud Djabarzadeh
Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador, baksidan med malskador.