Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, blom- palmett- och arabeskslingor. Ljust grönblå melerad huvudbård med blom- och palmettranka. Signerad Iran -Isfahan-Ghafarian
Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar, varav några stela (Cherook). Långsidorna med trampveck och enstaka lagningar, kortsidorna med skador, slätväv saknas.