Benvit botten med tät polykrom dekor av jaktscener i landskap med djur, fåglar, människor och blommande träd. Ljust kamelhårsfärgad huvudbård med blommande träd, djur och fåglar. Silkevarp, korkull.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar och fällningar, obetydligt malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck, slätväven med revor.