Röd botten med stor mörkblå medaljong och hörnornament samt polykroma stiliserade blommor, blom-, blad- och palmettrankor. Blå huvudbård med blom -, palmett- och arabeskranka.
Något ställvis hårt slitage, fläckar varav några stela (cherook), lagningar. Långsidorna med trampveck och obetydliga skador, kortsidorna saknar några knutrader.