Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Otydlig sign i rödkrita under skivan. Längd 111 bredd 51, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.
Stafsund, Ekerö socken, Uppland, familjen Klinckowström, därefter arv till
Lindö, Runtuna socken, Södermanland, familjen von Rosen.
Svenska slott och herresäten i Sverige, Allhems förlag Malmö 1968. Södermanland del 1 sid 371.