Bägare med lock, icke identifierad dubbelslagen mästarstämpel, möjligen Baltikum, 1600-tal.
Delvis förgylld. Svagt konande, på helslagen fot, heltäckande dekor av drivna musslor. På locket stor kulknopp i rosett. Graverad crest. Höjd 28 cm, vikt 782 gram.
Proveniens
Svensk privatsamling. Därefter i arv.
×
Logga in
Kunde inte logga in