Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Krön med sittande Mercurius. Vitlackerad urtavla märkt "Ernst Stockholm No 775". Urets höjd 93, total höjd med konsol 123, bredd 46 cm. Pendel och nyckel saknas.
Numreringen 775 ger en datering av klockan till mellan 1764-1768.