"En utflykt i det gröna"
Signerad G. Nordström. Troligen utförd på 1980- eller 90-talet. A tergo med dedikation. Olja på papper 19,5 x 29,5 cm.
Korrekt titel: "En utflykt i det gröna". Gåva från konstnären till Jan Torsten Ahlstrand 1998.
Troligen utförd på 1980- eller 90-talet. En variant av detta motiv finns i Moderna Museets samlingar.
Gåva direkt från konstnären till Jan Torsten Ahlstrand, 1998.
En variant av detta motiv finns i Moderna Museets samlingar.