& Piero Fornasetti, unikt skåp, utfört för MS Guilio Cesare, Italien ca 1951.
Fanerat med mahogny, dörrar och lådfronter lackerade i cremevitt, beslag av mässing, upptill skjutdörrar med handmålade motiv av kortspelare bakom glas, ritade av Piero Fornasetti. Bakstycket märkt "ITALIA" samt "8". Längd 235 cm, djup 40,5 cm, höjd 153 cm. Nyckel finns.
Smärre skador, bakstycke med lagning och borrhål, små retuscher.
Ett signerat certifikat av Salvatore Licitra från Gio Ponti-arkivet medföljer.
Christies 20th Century Decorative Art & Design sale, London 3 May 2012, nr 115.
Paolo Piccione, "Gio Ponti Le Navi - Il progetto degli interni navali 1948-1953", Idea Books, 2007, se inredningen från det transatlantiska linjefartyget Giulio Cesare avbildad och omskriven, sid 94-115, jfr väggpanelerna med de målade kortspelarna i spelrummet i första klass, avbildade sid 114-115. Se även en annan vinkel av spelrummet avbildad i Fornasetti-arkivet.
MS Giulio Cesare för Società di Navigazione Italia slutfördes i september 1951 och gjorde sin jungfruresa 27 oktober 1951 från Genova till Neapel och sedan till Buenos Aires. Inredningen gjordes av Gio Ponti, Piero Fornasetti, Paolo di Poli och Nino Zonkado. Spelrummet i första klass inreddes med paneler med motiv av kortspelare och taket var dekorerat med motiv av spelkort. Dörrarna på auktionens sideboard bär samma dekor som väggpanelen, ritad av Piero Fornasetti. Tyvärr finns dock inga bilder av denna möbel i Fornasetti-arkivet.
Gio (Giovanni) Ponti var en italiensk arkitekt och formgivare. Han utbildade sig till arkitekt i Milano och tog sin examen där år 1921. Ponti startade tidigt arkitektkontor tillsammans med Emilio Lancia och Mino Fiocchi, samtidigt som han arbetade med att formge porslin för firman Richard-Ginori i en klassicerande modern stil. Pontis byggnader möblerades med av honom formgivna möbler och textilier. Möblerna utfördes av flera olika producenter, till exempel Giordano Chiesa, snickarmästare Angelo Magnoni och Cassina. År 1928 startade Ponti arkitektur- och inredningstidskriften "Domus" som är en viktig källa än idag. Ponti formgav även glas för firman Venini på Murano utanför Venedig. I Sverige ritade Ponti (tillsammans med svenske Ture Wennerholm) det italienska kulturinstitutet i Stockholm där byggnad och inredning är i samklang på ett för Ponti signifikativt sätt. Instutet uppfördes mellan åren 1957-1958.