fåtölj, sannolikt licenstillverkad i Sverige för Makers of Simple Furniture, 1930-40-tal
Formpressad björkplywood in one piece, betsad, höjd ca 77-79 cm.
Något skev, möjligen senare bets, smärre slitage.
Fåtöljen har gått i arv inom samma familj sedan 1940-talet.
Modellen formgiven 1933-34 och producerades 1935-40.