404
1304746

Lars Hjelle eller Hartmut Lohmeyer, fåtölj, A/S Eidsfjord Møbelfabrik eller Gemla, 1950-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 330 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i teak, sits i läder, sitthöjd 36 cm, höjd 90 cm.

Sitsen förstärkt med sadelgjord. Smärre slitage.

Stolen har marknadsförts och finns dokumenterad som tillverkad av två olika företag och två olika formgivare.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

260. Firma Svenskt Tenn, ask, tenn, Stockholm, 1936.
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Budhistorik
3 500

ditt bud
3 000

ditt bud
Aktuellt bud:
3 500 SEK