taklampor 2 stycken, Nordiska Kompaniet 1940-50-tal.
Stomme i mässing, skärmar i vitt glas, märkta NK 31234, diameter ca 50-51 cm, ställbar höjd ca 160 cm.
Något avvikande mått på kupan. Smärre slitage.
Stawenow, Åke red., Form - Svenska Slöjdföreningens Tidskrift, årgång 1942, modellen avbildad sid. 137
Modellen finns avbildad i Nationalmuseums bildarkiv i mappen för Bertil Brisborg.