tillskrivet, bord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.
Betsad ek, benställning med geometrisk reliefdekor, utdragbara skivor. Längd 158 cm, bredd 87 cm, höjd 75 cm.
Slitage. Två ej ursprungliga skivor medföljer.
Hans Rabén, "Det Moderna Hemmet - inredningskonst
i Sverige och andra länder", Natur och Kultur, Stockholm, 1937, sid 173.