sideboard, Swedish Grace, 1910-20-tal.
Fanerat i björk, välvd front med två skåp samt fyra nedsänkta lådor, höjd 74 cm, bredd 114 cm, djup 49 cm. Nyckel finns.
Slitage, skador.
Gunnar Asplund, därefter i arv.
Detta sideboard ritades av Gunnar Asplund till hans eget boende.
Gunnar Asplund var en av de mest betydelsefulla arkitekterna under sin tid i Sverige. Asplund representerade den Nordiska klassicismen på 1920-talet samt var pionjär för funktionalismen vilken han var med och introducerade genom Stockholmsutställningen 1930. Till hans mest betydelsefulla arbeten hör Stockholms stadsbibliotek och Skogskyrkogården som han ritade med Sigurd Lewerentz.