kaffeservis, 3 delar med bricka, ed. Eugen Wiedamann, Regensburg, Tyskland 1931-34.
Kaffekanna (modell nr 1674), mjölkkanna (modell nr 1676), sockerskål och rund bricka, tenn, lindade handtag av bast, vitlackerade lockknoppar, stämplat ovalt fabriksmärke EW, höjd 9,5-18,5 cm, brickans längd 32 cm.
Slitage.
Modern Art of Metalwork, Collection Catalogue of the Bröhan museum IV, Metallkunst, Bröhan Museum, Tyskland, ny uppl 2001, se modellen av kaffekanna och mjölkkanna avbildad, sid 332.
Modellen formgiven år 1931-32.