matta, "Ann-Maris röda", rya, ca 113-115 x 93-95 cm, signerad AB MMF AML
(AB Märta Måås-Fjetterström, Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg). Komponerad 1944. Baksidan med skadad etikett. (Relativt ovanlig).
Blekt. Något slitage, smutsig, fläckar. Troligen senare orientalisk fläta och fransar.