matta, "Fasad, grön II", rölakan, ca 240-241,5 x 187-189,5 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1963. Sannolikt tillverkad utan fransar.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. En långsida med obetydliga trampveck.
The Apartment, Köpenhamn, 29 januari-28 februari 2015.