263
1308541

Edna Martin

(1908-2003)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Edna Martin
(1908-2003)

matta, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 297-301 x 246,5-250,5 cm, signerad SH

(Svensk Hemslöjd). Komponerad av Edna Martin 1956.

Ställvis något blekt. Något slitage, smutsig, fläckar. Senare orientalisk fläta och fransar, en frans saknas.

Edna Martin var i många år chef för Handarbetets Vänner.