Melerad slätvävd botten i benvitt, ljusgrått och gult med knutna rut-, rand- och rankmönster i färger som ovan.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, obetydliga hål. Sidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar.