matta, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 381,5 x 259,5-269 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945. Sannolikt tillverkad utan fransar.
Obetydligt ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre trampveck. Kortsidorna med obetydligt slitage, ett hörn med liten skada.