219
1309120

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 230 - 6 100 EUR
5 470 - 6 390 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

matta, "Kringelikroka, grön" ("Finspong"), gobelängteknik, ca 227,5-231,5 x 174,5-178,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1954.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador. En långsida med trampveck och skador, två hörn skadade, två hörn med obetydliga skador, Ställvis skadade fransar, flera saknas.

Jämför Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sid 19; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, text sid 38.

Till Finspongs slott levererades 1955 en 70 kvadratmeter stor matta med mönstret "Kringelikroka".