vävd tapet, gobelängteknik ("Hautelissbonad"), ca 252,5-258 x 141-146 cm, signerad NK TG AFm
(Nordiska Kompaniets Textilafdelning, Annie Frykholm). Polykrom dekor av stor uggla omgiven av flygande småfåglar.
Blekt. Något slitage, smutsig, fläckar, skador, minor malskador. Sidorna med skador.
Konstindustriutställningen på Djurgården i Stockholm 1909.
Svenska Slöjdföreningens Tidskrift - organ för Konstindustri, Handtverk och Hemslöjd, årg: V 1909, andra - fjärde kvartalen, redaktör E.G. Folcker: Konstindustriutställningen 1909, plansch sid 13 K.