skål, "Ravenna", Orrefors 1953, nr 438.
Oval, båtformad med dekor av ovaler i blått och gult mot rubinrött, signerad ORREFORS RAVENNA NR 438 Sven Palmqvist. Längd 24,5 cm, bredd 12,5 cm, höjd 8 cm.
Fyra mikronagg på kanten.