skulptur/vas, "Bad Love" ur serien "New Eden", New York Experimental Glass Workshop, USA 1990.
Invändig dekor i svart, vitt, grönt och gult mynning och botten med gulddekor, signerad undertill "BAD LOVE" Reino Björk New York 1990. Höjd 35 cm, total höjd inkl järnstativ med gulddekor 62,5 cm.
Obetydligt slitage.
Jan Brunius, m fl, "Svenskt Glas", Wahlström & Widstrand 1995, jfr skulpturen "Kobris" ur samma serie, avbildad sid 323.