"Vi skrev ett brev I"
Signerad Britta Marakatt-Labba och daterad 1995. Broderi 20 x 25 cm.
Spectra, Umeå.
Privat samling, Stockholm.
Britta Marakatt-Labbas bilder är miniatyrvärldar formade med nål och tråd. De innehåller scener ur vardagen, politiska reflektioner och berättelser om samisk kultur och historia.
Britta Marakatt-Labba är aktuell med utställningen "Bakom hörnet vindens jojk" på Sven-Harrys konstmuseum i Stockholm. Utställningen visar verk av femton samiska konstnärer från Sverige, Norge och Finland och pågår till 22 augusti 2021.