Madeleine Pyk – en samling F769
229
1303849

Henry B. Goodwin

(Tyskland, 1878-1931)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Henry B. Goodwin
(Tyskland, 1878-1931)

"Vårt vackra Stockholm", 1920

Utgiven 1920, till förmån för Daniel Fallström-Fonden, av Bröderna Lagerström Boktryckare. Numrerad 198/200. Halvfranskt band i kalvskinn samt linne. Gulddekor på pärmar, gulddekorerad rygg, helt guldsnitt. 39 fotogravyrer samt en etsning av Carl Larsson signerad av Karin Larsson. Varje bild är "en från Goodwins omarbetade negativ framställd originalkopia i fotogravyr etsat och tryckt av Vecko-Journalens fotogravyranstalt Stockholm". Texter av Prins Wilhelm, Hjalmar Bergman, Bo Bergman, August Brunius, Gustaf Collijn, Albert Engström mfl. Andra illustrationer av Ernst Hällgren, Olle Hjortzberg, Louis Sparre, Robert Haglund, Ferdinand Boberg, Axel Herman Hägg, Knut Lindeberg samt Aron Gerle. 33 x 25 cm.