"Savukoski", 1994
Signerad Esko Männikkö och daterad 1994 och numrerad 2/20 a tergo. C-print monterad på kapa och ramad, 58 x 69 cm inklusive konstnärens originalram.
Birgitte Kölle (red), "Esko Männikkö", 1996, avbildad helsida sid 57.
Koskinen och Tuukkanen (red), "Time Flies", 2013, avbildad på helsida sid 104.
Esko Männikös fotografi är en del av serien "Naarashauki" (Hongäddan) och föreställer Viljo Marttila från byn Martti. Huset brann upp och Viljo Marttila brann inne hösten 1995.