837
1254346

Fat, ett par, porslin. Troligen Republik med Guangxus märke.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 370 - 1 820 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Central dekor i grön, svart och auberginefärgad glasyr mot guld fond av grön respektive auberginefärgad femkload drake jagandes den flammande pärlan. Baksidan av brämet med trekloade drakar. Diameter 10,5 cm.

Slitage.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

283. Stockholmsutställningen 1930, katalog och broschyrer, tre delar, proveniens Gunnar Asplund.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK