Fodral i förgylld brons i J J de Saint Germains art. Krön med rävjakt i form av sittande jägare med höjt spjut samt räv och två hundar. Vitlackerad urtavla. Verket med graverad signatur. Höjd 77, bredd 35 cm. Under 1700-talets i mitt i Paris fanns det flera verksamma urmakare i familjen Dutertre. Pendel och nyckel medföljer