Sittande med gudom med kopp i en hand, välsignande gest med den andra. Stor krona med mindre stiliserade buddhor, stora örhängen samt lockar som hänger ner på axlarna. Spår av bemålning. Kallförylld och lackerad. Höjd med liten senare sockel 31 cm.
Skador, lagningar.