439
1266104

Elias Sehlstedt

(Sverige, 1809-1874)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 280 - 2 730 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Elias Sehlstedt
(Sverige, 1809-1874)

Vy från tullhuset i Sandhamn

Signerad E.S-dt. Olja på duk 51.5 x 72 cm.

Det är en kvällsutsikt från tullhuset i Sandhamn omkring 1860 som Elias Sehlstedt här har återgivit i sitt måleri. Vattnet ligger stilla, en toppsegelskonare och en mindre skuta rör sig långsamt i vinden. Ön i bakgrunden är Korsö med sitt karaktäristiska fyrtorn.
Stilen påminner lite om den finländske marinmålaren Oskar Kleineh (1846-1919) och färgskalan och segelbåtarna för till och med tankarna till Caspar David Friedrich målningar med segelfartyg.
Elias Sehlstedt tjänstgjorde under åren 1852-69 som tullinspektör i Sandhamn i Stockholms skärgård. Han var en skicklig konstnär med ett finstämt måleri, lite nedtonat med en direkt tonträff, men främst var han i samtiden känd som skald av sånger och visor.
Sehlstedt var till och med en tämligen känd kulturprofil under 1800-talet. Författaren August Strindberg skildrar sitt möte med Sehlstedt i ”Huruledes jag fann Sehlstedt” och konstnären Carl Larsson illustrerade Carl Snoilskys urval av ”Elias Sehlstedt sånger och visor”.
I samband med en Sehlstedtutställning på Nordiska Museet 1924 beskrevs han av Stockholmstidningen som ”Poeten i Tullkammaren”.
Att hans måleri dyker upp på auktion är väldigt ovanligt, vilket betyder ungefär vart tionde år.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

98. Åke Holm, skulptur, ”Mose”, stengods, Höganäs, 1950-tal.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK