Pastoralt landskap med resande figurer vid en flod
Signerad Swanefelt. H. och daterad Paris 1643. Duk uppklistrad på pannå 51 x 64 cm.
Rapps Konsthandel, Stockholm.
Rapps Konsthandel, Stockholm, "Holländskt och flamländskt måleri från 1500- och 1600-talen", 1 -30 mars 1952, kat nr 34.