Solnedgång, motiv från Öland
Signerad P. Ekström. Olja på duk 80,5 x 117,5 cm.
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 297, "Höstauktionen", 7-9 november 1934, kat nr 14; Nordén Auktioner, Stockholm, auktion 19, 18 oktober 1995; privat samling.