”Svenskt barkskepp utanför Visby”
Signerad J. Hägg och daterad 1916. Olja på duk 92 x 140 cm.
Tidigare i kommendörkapten O H K Borlinds samlingar, Stockholm.
Skeppet i det aktuella katalognumret är inte namngivet men är ett typiskt barkskepp från slutet av 1800-talet och i målningen hissar det signaler till ångaren till vänster i bild. Till höger syns Högklint söder om Visby och längst bort Visbys silhuett. Detta är en vacker bild från en brytningstid mellan segel och ånga.