Förgyllt och bronserat. Rak rektangulär form. Raka kannelerade överkragade ben med rosetter. I sargen snidad dekor av lagergirlander, bandstav och pärlstav. Skiva fanerad med grön marmor ( verde antico ). Undertill på baksargen inventariemärkning från Kungliga Husgerådskammaren i rött " 33 ". Längd 174, bredd 84, höjd 85 cm.
Stockholms slott.
Ulfhäll gård Åkers härad, Södermanland, familjen G Philipson.
Svenska Slott och Herresäten, Ny följd, Stockholm 1923, sid. 135 och 136.
I Kungliga Husgerådskammarens samlingar finns det andra bordet på Stockholms slott i drottning Lovisa Ulrikas livdrabantsal ( intill drottningens matsal ). Märkningen " 33 " är utförd av Kungliga Husgerådskammaren och avser Stockholms Slott. Bordet utgör ett av ett par där det andra bär märkning " 34 ". Märkningen går ej att hänföra till något befintligt inventarium, utan hänför sig till ett som aldrig fullföljts.