Hörholds art. Målad polykrom och förgylld dekor. Koppens höjd 7,8 cm. Diameter fat 13,4 cm. Koppens fotring med silvermontering.
Slitage. Fatet med undersides nagg.
Karl Bergstens samling, Stockholm. Därefter i arv.
Generalkonsul och fru Karl Bergstens konstsamling, Katalog nr 3, Stockholm 1950, sid XXX, nummer 6, avbildad.