Graverad och förgylld dekor av vapensköld omgiven av Nordstjärneorden, samt texten "IN CRUCE SALUS" och monogrammet G T L. Höjd 16 cm.
Förgyllningen med slitage.
Gabriel Timoteus Lütkeman (1723-1795), Överhov- och ordenspredikant, en av faddrarna vid kronprins Gustaf Adolfs dop 1778, LNO 1786. Hans hustru och barn erhöll adelskap 1773.